African Youth Development Fund

KeMoja coaches award ceremony

The 2020/2021 KeMoja awards ceremony was hosted by the Department of Social Development in partnership with African Youth Development Fund on the 15th October 2021 at the Birchwood hotel. Through partneringwith different NPO’s we manage to reach the lives of Youth in different areas, which is no easy feat.  The award ceremony is hosted annually to appreciate the KeMoja coaches and the various NPO’s for their dedication and hard work in their quest of being advocates of positive transformation and the promotion of a healthy lifestyle in our communities. This small token of appreciation states that their commitment does not go unnoticed.

The 2020/2021 award ceremony was evidence of ‘you reap what you sow’ as many coaches left with dozens of awards and cheques. The ceremony however is not just about awards, but a reflection of the time and work they put in in impacting the lives of youth and learners in and out of schools. When asked how they do it, their answer was through hardworking and dedication.  Though some NPO’s did not win, it was a learning curve and a moment of inspiration to work harder next time.

To grace the stage with their wonderful talents were the 2020 Alternatives KeMoja music and KeMoja beat provincial winners which are Melodic Tee and Native Nation.

The list of winners was as follows:

Our first category is the top 3 Peer education coaches in Gauteng

Top 3 Provincial Peer Education Coaches

3rd MapasekaNgwenya: SANCA Eastern GP Springs

3rd MapasekaNgwenya: SANCA Eastern GP Springs

1st MphoMatji -SBCC

Our second category is the top peer education coaches in each region.

•             Johannesburg Metro: KeleabetoeMolipa- SANCA Nishtara Orange Farm

•             Westrand: Miriam MmasetshabaMaqano –Westview Kagiso

•             Sedibeng: Dieketseng Sylvia Leche –SANCA Vaal

•             Ekurhuleni- Mary Themba – SANCA Horizon

•             Tshwane – MphoMatji –SBCC

And finally in the peer education category is your top 20 coaches for the 2020-2021 year.

20thAvela Maxhagana – SANCA Horizon Daveyton

19thMatome Mogale – SithuthukisaBonke Crisis Centre

18thTimson Makhubela – SithuthukisaBonke Crisis Centre

17thMohau Mahlo – SithuthukisaBonke Crisis Centre

16thMmathabo Millicent Sema – SithuthukisaBonke Crisis Centre

15thRefilwe Mitchell – SithuthukisaBonke Crisis Centre

14thHlologelo Johannes Phaleng – SithuthukisaBonke Crisis Centre

13thNomvula Motsoeneng – SANCA Heidelberg

12thThabo Modisha – SithuthukisaBonke Crisis Centre

11th Portia Dlamini – SANCA Horizon Daveyton

10th Palesa Anna Tshabalala – SANCA Heidelberg

9th         TshegofatsoSekoma – SithuthukisaBonke Crisis Centre

8th         TumeloKgaile – SANCA Horizon Daveyton

7th         Maleho Maria Mpobane – SithuthukisaBonke Crisis Centre

6th         Dieketseng Sylvia Leche – SANCA Vaal Triangle

5th         SharolGontsePhala – SANCA Pretoria Hamanskraal

4th         AyandaBrigetSithole – SANCA Horizon Daveyton

3rd         MapasekaNgwenya – SANCA Eastern GP Springs

2nd        Mary Themba – SANCA Horizon Daveyton

1st          MphoMatji – SithuthukisaBonke Crisis Centre

Our next category is the top 3 alternative coaches in Gauteng

3rd Londekile Nelly Dlamini – Harvest Outreach Centre

2nd KeleabetsoeMolipa – Nishtara Orange Farm 

1st Nathaniel Masipa – Harvest Outreach Centre

In the next part of alternatives, we have our top achieving alternative coaches from each region (in no particular order)

•             Sedibeng: Nathaniel Masipa –Harvest Outreach Centre

•             Johannesburg Metro: KeleabetsoeMolipa –Nishtara Orange Farm  

•             Tshwane: SharolGontsePhala – Tshwane: SANCA Hamanskraal

•             AvelaMaxhanganaEkurhuleni: SANCA Horizon

•             GosiamMogwane – Westrand: MASAC

And finally in the alternatives programme, we have our top 10 coaches in Gauteng.

10th       LebogangSeretsane: Harvest Outreach Centre

9th         ItumelengQungu: SANCA Horizon Daveyton

8th         BusisiweHintso: SANCA Eastern GP Boksburg

7th         NtombizodwaKhubheka: Harvest Outreach Centre

6th         Gift Xamela: Toughest Young Mind

5th         AvelaMaxhagana: SANCA Horizon Daveyton

4th         Nanile Anna Zondwane: SANCA Nishtara Orange Farm

3rd         Londekile Nelly Dlamini: Harvest Outreach Centre

2nd        KeleabetsoeMolipa: SANCA Nishtara Orange Farm

1st          Nathaniel Masipa: Harvest Outreach Centre

Moving on to the puppets programme, we have our top 3 Gauteng Puppets champions

3rd Princess Chabalala – SBCC

2nd Paul LehlogonoloMphasha – SBCC

1st ThabisoKekana – SBCC

Our top 5 Regional champions are (in no particular order)

•             Tshwane:  ThabisoKekana – SithuthukisaBonke Crisis Centre

•             Ekurhuleni: Nqobile Maria Sithole –SANCA Horizon

•             Sedibeng: NthandoGule –SANCA Heidelburg

•             Westrand: Junior Priscilla Lolo – MASAC

•             JHB Metro: Amanda Mahlasela –SANCA Rosettenville

Top 10 Puppets Coaches

10           Junior Priscilla Lolo – MASAC

9              Maria Rathanga – SANCA Horizon Daveyton

8              Hilda NkeleMotshegoa – SANCA Pretoria Soshanguve

7              PalesaMonama – SANCA ThusongEersterust

6              NtandoGule – SANCA Heidelberg

5              Nqobile Maria Sithole – SANCA Horizon Daveyton

4              LebogangShabalala – SANCA Pretoria Hamanskraal

3              Princess ModiatsakaChabalala – SithuthukisaBonke Crisis Centre

2              Paul LehlogonoloMphasho – SithuthukisaBonke Crisis Centre

1              ThabisoKekana -SithuthukisaBonke Crisis Centre

Parents and Caregivers Provincial Top Performers  2020-2021

3rd – Lerato Hazel Moloi: Harvest Outreach Centre

2nd – Lerato Veronica Mathibe: Open Disclosure Foundation

2nd – Beauty NonhlahlaMbiya: Open Disclosure Foundation

1st – Thelma HlabaneSinethembaKuzoLunga

Top Performing Parents and Caregivers Regional

•             Westrand: Senzele Kunene –  Kagiso Faith Based

•             Johannesburg Metro: TebogoSomo –SANCA Central Rand Alexandra

•             Ekurhuleni:ThelmaHlabane –SinethembaKuzoLunga

•             Tshwane: Lerato Veronica Mathibe – Open Disclosure Foundation

•             Sedibeng: Lerato Hazel Moloi –Harvest Outreach Centre

Top 10 Provincial Winners

1.            Thelma Hlabane

2.            Lerato Veronica Mathibe – Open Disclosure Foundation

3.            Beauty NonhlahlaMbiya – Open Disclosure Foundation

4.            Lerato Hazel Moloi – Harvest Outreach Centre

5.            TebogoSomo – SANCA Central Rand Alexandra

6.            TumeloPhoko – SANCA ThusongBronkhonspruit

7.            MbaliHlophe – SANCA Horizon Daveyton

8.            NkhesaniMashele – SANCA Central Rand Diepsloot

9.            NtabisengTshabalala – Tsohang

10.          Angel Dlamini – Tsohang

KEMOJA BEST PERFORMING COACH AGAINST ALL ODDS

MapasekaNgwenya SANCA Eastern GP Springs

Leave a comment

Your email address will not be published.